O sztuce przy kawie – otwarcie „Przykopa 25” coraz bliżej

Niekwestionowaną stolicą magicznego realizmu w Polsce jest Wisła, gdzie w 2017 roku zostało uruchomione Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”. Wiślańskie muzeum rocznie jest odwiedzane przez ponad 20 tys. gości, którzy pragną obejrzeć dzieła najbardziej znanych polskich twórców surrealistycznych. Teraz za sprawą „Przykopa 25” możliwość podziwiania takich dzieł będą mieli mieszkańcy Cieszyna i osoby odwiedzające stolicę Śląska Cieszyńskiego.

Wyjątkowi goście w wyjątkowym miejscu

W środę 28 czerwca w siedzibie Muzeum Magicznego Realizmu w Cieszynie odbyło się śniadanie prasowe, na którym Sebastian Chachołek, kustosz muzeum „Ochorowiczówka” w Wiśle i pomysłodawca stworzenia muzeum w Cieszynie opowiedział o całej inicjatywie oraz planowanych przedsięwzięciach, a także przybliżył genezę powstania nazwy dla cieszyńskiej „Przykopy 25”.

Mieliśmy ogromną trudność z nazwą, stąd pomysł, by zostać przy nazwie, która jest równocześnie adresem i wskazuje miejsce – wyjaśnia genezę nazwy „Przykopa 25”.

Całość uświetniła obecność znakomitych gości, których twórczość będzie można podziwiać w muzeum już w najbliższą niedzielę. Na środowym spotkaniu prasowym pojawili się:

  • Amfiria – artystka pochodząca z Kubalonki, która oprócz malarstwa i rzeźbiarstwa, specjalizujące się w kustom arcie oraz pinstripingu,
  • Robert Heczko – urodzony w Ustroniu artysta, zajmujący się malarstwem i projektowaniem,
  • Artur Szołdra – twórca pochodzący z Ustronia, który wykonuje głównie rzeźby pełne, monumentalne oraz głębokie płaskorzeźby. Oprócz tego zajmuje się też rzeźbą użytkową.

W budynku muzeum znajdzie się także otwarta pracownia malarki Moniki Ślósarczyk, absolwentki krakowskiego ASP, która również była gościem podczas środowego śniadania prasowego. Artystka za pomocą swoich obrazów stara się opowiadać historie z życia codziennego, a w centrum jej zainteresowań zawsze znajduje się drugi człowiek. Czymś co jest bardzo charakterystyczne dla stylu Ślósarczyk to fakt, iż swoje prace maluje na kolorowych materiałach, które wcześniej służyły jako zasłony czy obrusy. Zwiedzający będą mieli możliwość porozmawiać z artystką, a także obejrzeć na żywo jak tworzy swoje wyjątkowe dzieła.

Magia Wenecji Cieszyńskiej

Miejsce, które wybrano na lokalizację muzeum to budynek, znajdujący się w części starego miasta, potocznie nazywanego Cieszyńską Wenecją. Jest to fragment miejskiej starówki, który powstał między XVII a XIX wiekiem. Jednocześnie była to kolebka lokalnego rzemiosła, a później także najbardziej przemysłowa część Cieszyna. Obecnie niezależnie od pory roku Cieszyńska Wenecja przyciąga masę osób, które na własne oczy chcą zobaczyć tą magiczną stronę miasta. Zwłaszcza ulica Przykopa kryje w sobie nie tylko bogatą historię, ale i niepowtarzalny klimat, który teraz dodatkowo zostanie wzbogacony o sztukę na najwyższym poziomie. Dom przy ul. Przykopa 25 jest jednym z najstarszych w okolicy – jego powstanie datowane jest na koniec XVIII wieku. Na tle pozostałych budynków wyróżnia się przede wszystkim charakterystycznymi drewnianymi słupami, zdobiącymi wejście. Z drewna została wykonana również piętrowa zabudowa poddasza.

Nie tylko obrazy i rzeźby – Cieszyn pełen niespodzianek

Otwarcie „Przykopa 25” Muzeum Magicznego Realizmu to nie tylko stała ekspozycja złożona z dzieł najwybitniejszych współczesnych surrealistów. W muzeum znajdzie się szereg nowości, niespotykanych do tej pory w wiślańskiej „Ochorowiczówce”. Odwiedzający „Przykopa 25” będą mogli między innymi… posłuchać magicznych dzieł. Na ścianach cieszyńskiego muzeum pojawią się dwa obrazy o tytułach „Woda” i „Moja planeta”. Za pomocą udostępnionych dla zwiedzających słuchawek będzie można zatopić się w dźwiękach muzyki polskiej wokalistki, kompozytorki i producentki muzycznej – Miss God. Pochodząca z Białegostoku artystka łączy elektronikę z subtelnym basem, dodając przy tym charakterystyczne dla swojej twórczości etniczne brzmienia. Miss God nie zamyka się jednak na konkretne gatunki, a wręcz przeciwnie – stale eksperymentuje tworząc kolejne, niespotykane do tej pory na polskiej scenie muzycznej utwory.

W połowie lipca w Muzeum Magicznego Realizmu „Przykopa 25” zostanie także otwarte Cafe Muzeum BIStro, które mieszkańcom Cieszyna jest dobrze znane, bowiem pierwszy punkt znajduje się w Muzeum Cieszyńskim i od lat cieszy się ogromną popularnością. Odwiedzający kawiarnię będą otoczeni przez prace mistrzów magicznego realizmu – wszystko po to, aby w oczekiwaniu na posiłek czy też podczas popijania włoskiego espresso nie scrollować ekranu smartfona, ale podziwiać sztukę znajdującą się dookoła.

Kawiarnia w muzeum jest dość fajna, bo będziemy uczyć ludzi, szczególnie młodzież, że po zamówieniu kawy, zamiast patrzeć w komórkę, można popatrzyć na wspaniałe dzieła – wyjaśnia Sebastian Chachołek, kustosz muzeum.

Informacje praktyczne dla zwiedzających:

„Przykopa 25” – Muzeum Magicznego Realizmu będzie otwarta dla wszystkich zwiedzających od niedzieli 2 lipca. Muzeum będzie czynne przez cały tydzień z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 11:00-18:00. Bilet ulgowy będzie można nabyć za 8 zł, a normalny – w cenie 12 zł. Z kolei bilet rodzinny to koszt 28 zł.